Editörden


Bülbülü Öldürmek

“İstediğin kadar kuş avlayabilirsin ama sakın bülbüle dokunma. Zararsız olanları öldürmenin günah olduğunu aklından çıkarma." (Harper Lee)

Bazen bir kitap okursunuz ve hayatınız değişir. Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek kitabı da benim için öyle bir kitaptı. Sanırım 12. Yaşımın doğum günüydü. Babam doğum günü hediyesi olarak almıştı o kitabı. Hani bazı romanlar vardır ne çocuk kitabıdır ne de yetişkin. O ara döneme aittir. İşte Bülbülü Öldürmek benim için öyle bir kitap oldu. Okuduğum andan itibaren beni kalbimden vuran hikayesiyle hem çocukluğum, hem gençliğimin şimdilerde ise orta yaşlılığımın kitabı oldu desem çok da abartmış sayılmam. Belki de bu nedenle, ne kadar çocuk tanıdıysam mutlaka bu kitabı hediye alırım onlara. İsterim ki böylesine güzel bir romanı okusunlar ve sevsinler. Şimdi neden bu kitaptan bahsettiğimi merak etmişsinizdir. Bülbülü Öldürmek kitabının yazarı Harper Lee şubat ayı içerisinde öldü. Üstelik yine edebiyat dünyasının önemli bir ismi olan Umberto Eco ile aynı gün vefat etmesi edebiyatseverler için üzücü bir haber oldu. Her ikisini de yazım diline kattıkları muhteşem hikayeleri için minnetle anıyorum.

Mart sayımızı yine bir heyecan ve tempoyla hazırladık. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kadına yönelik şiddet dosyasını ele aldık. Ülkemizde gün geçmiyor ki kadına yönelik şiddet haberi ile karşılaşmayalım. Kadına yönelik her türlü şiddetin nedenleri konusunda uzman görüşü aldık. Sinop’un doğal güzelliklerini kaleme aldık ve birçok güzel konuya, röportajlara yer verdik.

Şiddetsiz bir toplumda sağlıklı, huzurlu yaşamanız ve keyifle okumanız dileğiyle…

Paylaş