Röportaj


Dermatoloji Uzmanı Dr.Sibel Tuğcugil İle Daha İyi ve Genç Görünmenin Sırlarını Konuştuk.

​Geçtiğimiz Mart ayında Trabzon'da kliniğini hizmete açan Dermatoloji Uzmanı Dr. Sibel Tuğcugil ile bir araya geldik. Konu güzellik ve daha iyi görünme olunca da elbette soracaklarımız oldukça fazlaydı.

Son yıllarda olduğundan daha iyi görünme ve genç kalma çabaları büyük bir ivme kazandı. Yeni teknikler,uygulamalar hayatımıza girdi ve dış güzelliğe yatırım yapar hale geldik.  Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Dr. Sibel Tugcugil ile güneşle nasıl başa çıkmamız gerektiğini,botoks ve diğer uygulamaların kaç yaşında başlamasının doğru olduğunu, efsane haline gelen B3 Vitaminini ve son trendleri konuştuk.

Sibel Hanım öncelikle bize kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

1983 Trabzon doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Trabzon’da bitirdim.Karadeniz Teknik Üniversitesi tıp fakültesi mezunuyum.6 yılın sonunda tıpta uzmanlık sınavına ilk girişimde klinik puanlamada 184. Olmama rağmen hayat arkadaşımdan ayrı bir yerde ihtisas yapmayı aklımdan geçirmediğimden tek ve ilk branş tercihi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Dermatoloji anabilim dalına araştırma görevlisi olarak 2008 yılında başladım.Uzman doktor olarak mecburi hizmetimi Rize’de bitirdikten sonra 6 ay kadar da Of Devlet Hastanesinde çalıştım.2017 ocak ayında devletteki görevimden ayrılarak kendi kliniğimde klinik ve estetik dermatoloji alanında hizmet vermekteyim.Evliyim ve iki kız çocuğu annesiyim.

Kliniğinizde hangi hizmetleri vermektesiniz?

Kliniğimde estetik ve klinik dermatoloji alanında hizmet vermekteyim. Sedef,egzema, sivilce, siğil ,gül hastalığı gibi klinik dermatolojik hastalıklarının tanı ve tedavisinin yanında dolgu, botoks, mezoterapi, somon dna, karbon peeling, dövme silme,lazer epilasyon, kılcal damar tedavisi, altın iğneli radyofrekans ile cilt gençleştirme, fokuslu ultrason ile ameliyatsız yüz germe gibi estetik dermatolojik uygulamalar yapmaktayım.

Sibel Hanım malum önümüz yaz. Cilt yaşlanmasında güneş ne kadar etkili bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Deriyi yaşlandıran en önemli çevresel faktör güneş ışınlarıdır. Yüzümüzdeki yaşlanma belirtilerinin yüzde 80’i foto yaşlanma sonucudur. Güneş ışınları deriyi adeta yıkarak yaşlanmayı hızlandırır.Foto yaşlanma sonucu deri kabalaşır, yüzeyi düzensizleşir, elastikiyetini kaybedip sarkabilir, derin kırışıklıklar, lekeler ve deri kanserleri görülür.Ayrıca güneş rosacea (gül hastalığı) , lupus gibi çok sayıda deri hastalığını tetiklemektedir.

Son yıllarda konuşulan bir konu da B3 Vitaminin cilt kanserini azalttığı ile ilgili . Bu konudaki görüşleriniz nedir?

B3 vitamini diğer adıyla niasin hücreler arası iletişimde, DNA yapım ve onarımında rol oynar ve vücutta antioksidan görevi üstlenir.Niasin beslenme yoluyla ya da deriye losyon olarak uygulandığında güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruduğu bilinmektedir.Deri kanserlerine karşı önleyici rolü olduğu yapılan araştırmalarda gösterilmiştir.Ancak bunu destekleyen daha kapsamlı ve yeni çalışmalar gereklidir.

İnsanlar size daha güzel daha sağlıklı ve daha genç görünmek için geliyorlar. Bir kişiyi beş on yıl gençleştirmek iseniz ilk nereden başlarsınız? En kolay olan ile en zor olan bölge hangisidir?

Botoks ve dolgu uygulamaları ile kişiyi 5-10 yaş gençleştirmek mümkün olmaktadır.Aşırı kullanılan kaslar,mimikler ve güneş ışıkları deride çizgiler ve kırışıklıklara neden olur.Botoks ile kaslar gevşer, kırışıklıklar daha az görünür , cilt de kırışıkların neden olduğu yorgun ve kızgın görüntüden uzaklaşarak daha genç görünür.

Yaşla birlikte orta yüzde cilt ve cilt altını destekleyen dokulardaki kayıplar kişinin yaşını yansıtan en büyük gösterge olduğundan bu bölgeye (yanak) yapılan hacimlendirici dolgular yüzü yukarıya toplar, yerçekimine karşı koyarak kişiyi 5-10 yaş gençleştirmektedir.

Uygulamalarımda kolay ve zor bölge benim için anatomik olarak önemli damar ve sinirlerin geçtiği yere yakınlığına göre değişir. Örneğin kaş arası ve göz altı dolgu uygulamaları gözü besleyen damarlara yakınlığı sebebiyle zor bölgeler diyebilirim.Yanak bölgesine yapılan dolgu uygulamaları direk kemik üzerine yapıldığından daha kolay ve güvenilir olmaktadır.

Eskiden belirli bir yaştan sonra uzmana gidilip yardım istenirdi. Sizin her yaş grubundan hastanız var değil mi?

Her yaş grubundan hastam var. Kadın, erkek ve bebeklikten itibaren çocuk hastaların tamamı geliyor. Dermatolojik yani saç,tırnak,deriyi içeren rahatsızlığı olan her hasta bana gelebiliyor.Ayrıca estetik dermatoloji alanında da hizmet verdiğimden bu konuda ihtiyaç duyan kadın-erkek, genç-yaşlı herkes hastam oluyor.

Sizce bir kadın kaç yaşından itibaren güzelliği için bir plan yapmalıdır? Ve bu planın içinde neler olmaldır?

30’ lu yaşlardan itibaren güzellik için planlar yapılmaya başlanmalıdır. Cildin canlı ve esnek yapısı 30 lu yaşlara kadar estetik açıdan sorun oluşturmaz. Bu yaşlardan itibaren cilt-cilt altı bağ dokusunda gevşeme ve kemiklerde zayıflama başlar.Kaz ayakları,alın çizgileri, cilt lekeleri, kılcal damarlar bu yaş grubunda kendini gösterir.Botoks,dolgu,mezoterapi,prp ,lazer uygulamalarından kişiye uygun olanı seçerek güzelleşme yolunda birlikte ilerliyoruz.

Son olarak yaz ayına başlarken hangi bakımların yapılmasını tavsiye edersiniz?

Güneş ve deniz hayalleri kurmaya başlarken cildimizi yaza hazırlamalıyız. En başta cildimizi UVA ve UVB ışınlarına karşı geniş spektrumlu koruma sağlayan güneşten koruyucularla sadece yazın değil kış aylarında da korumalıyız.Mutlaka dışarı çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu sürmeli ve 3 saatte bir tekrarlamalıyız.

Kış aylarında soğuk,rüzgar gibi dış faktörler cildi yorar,kalınlaştırarak matlaştırır.Yaza girerken cilde uygulanan antioksidan, vitamin, hyaluronik asitli cilt bakım ve mezoterapi uygulamaları cildin nemlenmesini ve parlamasını sağlayarak cildi yoğun güneşli günlere hazırlar.Yaz aylarında güneş ışığına bağlı olarak mimik çizgilerinde artış görülür.Botoks ile mimik çizgileri hızlı ve e tkin şekilde kaybolarak daha genç ve dinamik görüntüyle yaz karşılanır.

Paylaş